Menu
0 Comments

Odzież motocyklowa i jej charakterystyka

Każdy motocyklista, zanim tak naprawdę rozsmakuje się w jeździe na swoim mechanicznym rumaku powinien przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w odpowiednią odzież motocyklową – https://motomoda24.pl/odziez-motocyklowa.html. Warto tutaj jednak nadmienić, że odzież motocyklowa musi przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo motocyklisty, a nie tylko ładnie wyglądać. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas wyboru odzieży motocyklowej dla siebie?

Podział odzieży motocyklowej

Odzież motocyklowa składa się z kilku bardzo istotnych elementów, w których skład wchodzi kask, kurtka, spodnie, buty oraz rękawice. Wszystkie te elementy są bardzo istotne dla zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa motocyklisty. Nie powinno się wsiadać na motor ubranym jedynie w jeansy i koszulkę i do tego bez kasku, ponieważ jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie.

Najważniejszą rolą odzieży motocyklowej jest poprawa bezpieczeństwa motocyklisty, ale również komfortu jazdy na maszynie. Spodnie i kurtka muszą zostać odpowiednio skrojone i dobrane do sylwetki motocyklisty. Rękawy i nogawki powinny być dość ciasne, ponieważ nie będą wówczas trzepotać na wietrze. Kurtka motocyklowa również powinna być dość ciasna, co z kolei zapobiega jej trzepotaniu na wietrze i zachowywaniu się niczym spadochron podczas jazdy. Rękawice muszą nie tylko być bardzo dobrze skrojone, ale również powinny one zapewniać odpowiedni dostęp do kierownicy motoru. Dodatkowo muszą one chronić dłonie przed wyziębieniem, ponieważ w przeciwnym razie dłonie nie będą mogły w odpowiedni sposób obsługiwać manetek z gazem i hamulcem. Z kolei buty motocyklowe powinny być dość sztywne, jednak nie na tyle sztywne, aby blokowały staw skokowy podczas chodzenia.

Jaki kask wybrać?

Odzież motocyklowa to również kask ochronny, którego używanie jest wymagane przez kodeks ruchu drogowego. Dlatego każdy motocyklista zobowiązanym jest zakupić oraz używać kask podczas jazdy na motorze. Jednak jak wybrać ten najbardziej odpowiedni? Wszystko oczywiście zależy od indywidualnego podejścia każdego motocyklisty, ale również o typu motoru, który posiadamy. Dla pojazdu sportowego najlepiej jest wybrać kask integralny lub szczękowy. Ten pierwszy zapewnia maksimum komfort, jest niezwykle lekki i cichy, jednak nie pozwala na rozmowę podczas jazdy. Z kolei ten drugi zapewnia możliwość rozmowy, np. pytania o drogę bez konieczności ściągania kasku, jednak nie zapewnia tak integralnej ochrony twarzy podczas ewentualnego wypadku, jak kask integralny. Kolejnym rodzajem są kaski typu jet, które najczęściej wybierają właściciele czopperów. Charakteryzują się one dużą otwartością, przez co zapewniają bardzo duże pole widzenia i są one niezwykle efektowne. Mają one jednak swoje wady, ponieważ nie chronią twarzy motocyklisty podczas upadku czy niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Właściciele motocyklów typu enduro lub cross najchętniej wybierają kaski, które chronią brodę i twarz kierowcy oraz zapobiegają wrzucaniu błota na gogle.

Odzież motocyklowa – na co zwrócić uwagę kupując kask?

Podczas zakupu kasku ochronnego należy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na jego wagę. Okazuje się, że nie powinno się kupować jak najlżejszego kasku, ponieważ jego ciężar w sposób bezpośredni wpływa na zwiększenie narażenia głowy podczas ewentualnej kolizji. Optymalna waga kasku została ustalona przez specjalistów na poziomie 1300-1500 g. Ponadto bardzo istotną cechą kasku jest materiał, z jakiego został on wykonany. Oczywiście powinien być on maksymalnie odporny i wytrzymały, aby zapewniał głowie ochronę podczas nieprzewidzianych zdarzeń. Bardzo istotne jest również wnętrze kasku oraz jego wyściółka. To właśnie ona przyjmuje znaczną część uderzenia, dlatego powinna ona być idealnie dopasowana do kształtu głowy właściciela. Proces dopasowywania wnętrza kasku można w skrajnych przypadkach trwać nawet kilka godzin! Warto jednak jednorazowo poświęcić ten czas, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa podczas każdej przejażdżki na swojej ukochanej maszynie. Ponadto nie powinno się również pożyczać kasków, ani kupować używanych.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *