Menu

Czy opłaca się kredyt na samochód?

0 Comments


Wielu przedsiębiorców korzysta w firmie ze swoich samochodów. Jednak wraz z rozwojem firmy warto rozważyć posiadanie auta firmowego. Jeżeli nie mamy „na już” tyle gotówki, to możemy pomyśleć o kredycie. Kredyt na samochódhttp://auta-firmowe.pl/kredyt-na-samochod-firmowy/ – staje się coraz bardziej popularną formą pozyskania funduszy.

Kredyt na samochód – podstawowe informacje

Jeżeli prowadzimy firmę i zdecydujemy się na kredyt na samochód, to w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić jakie auto potrzebujemy. Czy będziemy potrzebować nowy, czy używany, osobowy, czy dostawczy, ekonomiczny, czy z górnej półki. Od odpowiedzi na to pytanie zależeć będzie wielkość kredytu i okres jego spłaty. Niekiedy rodzaj samochodu ma także wpływ na oprocentowanie nominalne w skali roku. Na przykład w ofercie MBanku możemy za samochód nowy dostać oprocentowanie nominalne w skali roku – 5,39 proc., a już za pojazd używany przynajmniej 7 lat – 7,39 proc. Natomiast przed wyborem należy porównać oferty kilku banków i wybrać tą najlepszą dla siebie.

Jakie dokumenty przygotować?

Jeżeli już wybierzemy dogodną ofertę kredytową dla nas, to przed samą wizytą w baku warto zgromadzić dokumenty takie, jak:

– NIP i REGON firmy,
– zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i składkami na ubezpieczenie,
– dokumenty, które potwierdzą dochody firmy,
– dokument potwierdzający wielkość majątku firmowego.

Bank przed udzieleniem kredytu dokładanie sprawdzi naszą zdolność kredytową. Zazwyczaj banki niechętnie udzielają kredytu formą, które są na rynku krócej niż rok oraz gdy firma ma niskie zyski. Obecnie takich ograniczeń nie stosuje Fiat Bank Polska.

Po wyborze samochodu oraz zgromadzeniu potrzebnej dokumentacji, możemy się zastanowić, czy bardziej będzie się nam opłacać kredyt na samochód (czyli przeznaczony ściśle na zakup pojazdu), czy kredyt obrotowy (w przypadku, którego uzyskane finansowanie można przeznaczyć na dowolny cel związany z firmą – w tym auto). Dużym plusem kredytu samochodowego jest fakt, że zazwyczaj jest on dużo korzystniej oprocentowany. „Z drugiej jednak strony bank udzielający tego rodzaju kredytu jest najczęściej wpisany do dowodu jako współwłaściciel pojazdu (aż do czasu całkowitej spłaty) co może znacznie utrudnić swobodne dysponowanie pojazdem”.

Dla kogo przeznaczony jest kredyt na samochód?

Kupno samochodu na kredyt wybierają zazwyczaj małe firmy, które dopiero się rozwijają, a także osoby, które prowadzą działalność jednoosobową. Większe firmy dużo częściej decydują się leasing. Kredyty na samochód firma może dostać bardzo wysoki. Jednorazowo jest to nawet 500000 zł. Banki często przyznają kredyt na podstawie oświadczeń w jeden dzień. Niektóre banki wymagają, by mieć 30 proc. wartości samochodu w gotówce. Warunki kredytu samochodowego na firmę dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą są zazwyczaj takie same, jak dla zwykłych osób fizycznych.

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu na kredyt?

Prawo sprzedaży samochodu,który został kupiony za kredyt zależy głównie od tego jakie bank ustanowił zabezpieczenie kredytu. „Na przykład przy kredycie samochodowym nabyty pojazd jest najczęściej zabezpieczeniem pożyczki, co uniemożliwia lub bardzo utrudnia jego sprzedaż (znacznie łatwiej sprzedać samochód kupiony za kredyt obrotowy)”. Rozwiązaniem może okazać się całkowita wcześniejsza spłata kredytu. Natomiast w celu sprzedaży takiego samochodu najbezpieczniej będzie najpierw skontaktować się z bankiem w celu wyjaśnienia sytuacji.

Na zwrócić uwagę przy wyborze kredytu na samochód?

Na początek należy porównać oferty kilku banków. Najprościej będzie zacząć od naszego, ponieważ dany bank nas zna, jesteśmy w końcu jego stałymi klientami. Wybierając kredyt na samochód warto porównać oprocentowanie nominalne w skali roku. Później warto sprawdzić całkowity koszt kredytu. Należy zwrócić uwagę także na prowizję, a także na koszty dodatkowe, np. obowiązkowe opłaty za ubezpieczenie AC. Podsumowując, analizując ofertę kredytową pamiętajmy więc, by wziąć pod uwagę:

– prowizję za udzielenie,
– oprocentowanie nominalne w skali roku,
– konieczne ubezpieczenia pojazdu i inne,
– obowiązkowe usługi dodatkowe.

 

Jesteś zainteresowany/a kupnem samochodu rodzinnego? Sprawdź, czy warto wziąć samochód w leasing.

Tagi: